SACAR

Toaleta jest jednym z najczęściej odwiedzanych pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach. Bywamy w niej kilka razy dziennie zarówno w potrzebach fizjologicznych, jak i dbaniu o naszą czystość, biorąc prysznic, kąpiel lub myjąc zęby.


Statystycznie w łazience spędzamy kilka lat, dużą rolę stanowi zatem zadbanie o jej czystość i higienę.

Jakich środków powinniśmy użyć do mycia łazienki
Jakich środków powinniśmy użyć do mycia łazienki (fot. pixabay.com)

Wilgotność i różnica temperatur  stanowią doskonałe warunki do rozwijania się pleśni i grzybów, występujących często w szczelinach tuż przy ścianie, zlewie lub za sedesem. Sprzątając łazienkę musimy zatem zwrócić szczególną uwagę na miejsca w których gromadzi się najwięcej wirusów i bakterii.

Przystępując do sprzątania powinieneś/powinnaś zapatrzeć się w środki czystości przeznaczone do odpowiednich elementów łazienki, a także rękawiczki ochronne, w celu zabezpieczenia dłoni przed kontaktem z chemikaliami i bakteriami.

Istotne jest także aby do mycia np. lustra nie używać tej samej gąbki czy ściereczki której używaliśmy do mycia sedesu. Do miejsc tych przeznaczone są zupełnie inne środki, tak więc nieświadomie moglibyśmy doprowadzić do uszkodzenia wyposażenia łazienki. Oczywiste jest także, że używając tej samej gąbki moglibyśmy przenosić bakterie z miejsca na miejsce.

Dezynfekcja łazienki

Myjąc toaletę miejmy na uwadze, że nawet po umyciu rąk roznosimy bakterie. Wchodząc i wychodząc z toalety dotykamy przełącznika światła, przed i po umyciu rąk dotykamy korków w zlewie oraz dozownika ręczników. Łazienka stanowi zatem doskonałe miejsce do rozwijania i przenoszenia bakterii w inne pomieszczenia.

Aby skutecznie umyć łazienkę należy ją również zdezynfekować. W tym celu możesz użyć płynu Clinex DezoFast. Bakterio i grzybobójczy środek, skutecznie zwalcza grzyby, spory, wirusy otoczkowe i bezotoczkowe oraz zarodniki C. difficile.
Dostępny w jednolitrowej butelce ze spryskiwaczem może być użyty do dezynfekcji np. klamek, przełączników światła, kontaktów elektrycznych, zlewu, sedesu, deski sedesowej. Pięciolitrowy kanister pozwala na użycie płynu do dezynfekcji podłogi, płytek. Miejsc na których mogły osadzić się np. krople moczu lub brudna woda.

Utrzymanie czystości sedesu

Zabrudzeniami typowymi dla sedesów są osady kamienia znajdujące się wewnątrz muszli, pozostałości moczu na desce klozetowej. Do usuwania osadu kamiennego, wapiennego najlepiej użyć środków z niskim pH np. Clinex W3 Bacti pH 0,5 – płyn bakterio, grzybobójczy przeznaczony do czyszczenia toalet, armatury łazienkowej. Clinex W3 Sanit pH 1 – skoncentrowany, kwaśny preparat do codziennego mycia sanitariatów. Stosowany m.in. do czyszczenia, armatury, wanien, brodzików.

Jakich środków użyć do czyszczenia umywalek, wanien, brodzików.

Jakich środków użyć do czyszczenia umywalek, wanien, brodzików.
Jakich środków użyć do czyszczenia umywalek, wanien, brodzików. (fot. pixabay.com)

Po umyciu rąk na powierzchni umywalki pozostaje powłoka brudnej wody z osadem mydlanym. Podobnie po kąpieli na brodziku lub wannie widoczne są ślady spływającej wody. Na umywalce często możemy również zauważyć resztki pasty do mycia zębów lub odrobinę rozlanego mydła.

Do zmywania osadów mydlanych z kabin prysznicowych, umywalek, armatury może nam posłużyć płyn Clinex W3 Active Shield. Środek o nowoczesnej formule doskonale czyści zabrudzenia, a zawarte w nim polimery tworzą aktywną tarczę ochronną, zabezpieczającą przed szybkim odkładaniem się brudu. Do mycia armatury łazienkowej stosowany może być również Clinex W3 Sanit. Kwaśny preparat, bezpieczny dla powierzchni emaliowanych, akrylowych, chromowanych, niklowanych, plastikowych. Skuteczny podczas mycia wanien, brodzików, kabin prysznicowych, muszli, pisuarów. Trudne zabrudzenia możemy usunąć po użyciu płynu Clinex W3 Forte. Przeznaczony do gruntownego czyszczenia, zalecany jest do mycia muszli klozetowych, bidetów, umywalek. Usuwa osady wapienne, mydlane, kamień, rdzę. W celu dezynfekcji umywalek, wanien, brodzików możemy zastosować środek Dolphin Sani Max żel. Jest to zasadowy żel przeznaczony do usuwania zabrudzeń organicznych, eliminuje nieprzyjemne zapachy. Posiada działanie bakterio i grzybobójcze.

Mycie umywalek

Myjąc umywalkę nie możemy zapomnieć o lustrze. To na nim odsadzają się zabrudzenia często powstałe np. podczas mycia zębów, gdy to ze szczoteczki rozbryzgują się krople wody wraz z pastą.
Do mycia luster w łazience mogą nam posłużyć m.in. płyny Clinex Glass i Clinex Nano Protect Glass. Obydwa skutecznie usuwają zaschnięty brud, a myte lustra pozostawiają czyste, bez smug i zacieków.
Clinex Glass w nowej formule nie zawiera szkodliwego amoniaku, a polimery w nim zawarte przyspieszają proces wysychania. Natomiast nanokomponenty w Clinex Nano Protect Glass zmniejszają stopień osadzania się pary wodnej, a myta powierzchnia zostaje czystsza przez dłuższy czas. Skuteczna również będzie pianka do mycia szyb Clinex Glass Foam. Usuwa zaschnięty brud i tłuszcz. Myte powierzchnie pozostawia bez smug i zacieków, a zawarte w niej środki antystatyczne zabezpieczają przed szybkim osadzaniem brudu.

Płyny do mycia podłóg, posadzek.

Podłogi i posadzki to jedne z pierwszych miejsc na które zwracamy uwagę wchodząc do łazienki. Stan podłóg stanowi istotną role w utrzymaniu higieny zarówno w toalecie jak i w całym mieszkaniu.

W utrzymaniu czystości podłóg może nam pomóc preparat Clinex M3 Acid. Jest to kwasowy, niskopienny koncentrat przeznaczony do gruntownego i bieżącego mycia. Stosowany do mycia ręcznego lub za pomocą maszyn czyszczących, doskonale rozpuszcza wapienne zabrudzenia, usuwa brud i resztki mydła.

Jeżeli w naszej łazience znajduje się podłoga glazurowana to dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie płynu Clinex Glazur. Skoncentrowany płyn o wysokim pH 10, przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji, skutecznie usuwa zabrudzenia, posiada doskonałe właściwości antystatyczne.