Aby wybrać odpowiedni rodzaj rękawic musimy się dowiedzieć czym one się różnią oraz zdecydować do jakiego celu są nam potrzebne.
Rękawice lateksowe
Przyjazne dla środowiska rękawice wykonane z naturalnego kauczuku, cechują się wysoką rozciągliwością. Wytrzymałe i elastyczne, doskonale przylegają do kształtu rąk zapewniając wysoki komfort noszenia. Skutecznie chronią dłonie przed patogenami przenoszonymi przez krew, bakteriami, wirusami, niektórymi niebezpiecznymi chemikaliami.
Pomimo szeregu swoich zalet rękawice lateksowe mają dość istotną wadę. Często wywołują uczulenia, wysypki, podrażnienia skóry, uczucie pieczenia. Warto wtedy rozważyć zakup rękawic nitrylowych, winylowych lub bezpudrowych które nie posiadają właściwości alergizujących.
Gdzie możemy użyć rękawic lateksowych?
Wykonane z lateksu rękawice często stosuje się w gabinetach medycznych, stomatologicznych, placówkach farmaceutycznych. W miejscach w których istnieje ryzyko ekspozycji na patogeny. Rękawice lateksowe stosuje się również w zakładach przemysłowych, gastronomicznych, gabinetach kosmetycznych, do użytku domowego – tam gdzie możliwe jest narażenie na działanie substancji chemicznych.
Rękawice nitrylowe
Nitryl jest kauczukiem otrzymywanym syntetycznie – w przeciwieństwie do kauczuku naturalnego nitryl nie wykazuje działań alergicznych, powodujących wysypkę lub drażniących skórę. Nitryl produkowany w laboratoriach to materiał odporny na przekłucia, rozciąganie i ścieranie. Niepodatny jest również na działanie kwasów, olejów i rozpuszczalników. Nitryl wykorzystywany do tworzenia rękawic posiada właściwości elastyczne, dopasowuje się do kształtu dłoni, nie ogranicza ruchów rąk.
Zastosowanie rękawic nitrylowych:
Właściwości te pozwalają na zastosowanie rękawic nitrylowych w miejscach w których istotna jest precyzja np. w szpitalach, ośrodkach zdrowia, zakładach medycznych, gabinetach stomatologicznych, w branży kosmetycznej, salonach tatuażu i piercingu.
Nitryl stosuje się również w rękawicach wykonanych z materiału, gdzie służy jako wewnętrzna, chwytliwa powłoka rękawic.
Rękawice winylowe
Podobnie jak nitrylowe, rękawice winylowe stanowią alternatywę dla rękawiczek lateksowych. Wykonane z polichlorku winylu (popularnego PCV) są wysoce odporne na substancje chemiczne, chronią przed olejami i tłuszczami.
Winyl jest jednak materiałem podatnym na rozdarcia i przekłucia, a jego niska elastyczność może utrudniać wykonywanie prac. Rękawice winylowe mają również niższą odporność na wirusy i grzyby. Podczas kupna rękawic winylowych ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru, aby rękawice leżały na dłoni jak najlepiej.
Zastosowanie rękawic winylowych.
Jako że rękawice winylowe są mało elastyczne to możemy je zastosować w miejscach w których precyzja wykonanie nie jest bardzo istotna. Będą to między innymi prace domowe, prace związane z materiałem biologicznym, ze środkami dezynfekcyjnymi, kosmetologii w zakładach weterynaryjnych.
W sprzedaży dostępne są również dwa typy rękawic: pudrowane i bezpudrowe.
Wewnętrzna część rękawic pudrowanych pokryta mączką kukurydzianą lub talkiem, pozwala to na łatwiejsze założenie rękawiczek oraz ogranicza potliwość skóry. Zawarte w pudrze substancje wpływają jednak na możliwość wystąpienia reakcji alergicznych.
Rękawice bezpudrowe sprawiają większy problem podczas zakładania. Brak pudru wpływa również na potliwość skóry, co przekłada się na poczucie dyskomfortu podczas ich zdejmowania. Eliminacja pudru zmniejsza jednak możliwość wystąpienia alergii.
0 komentarzy