SACAR

Ostatnie wydarzenia na świecie związane z pandemią koronawirusa szczególnie zwróciły naszą uwagę na dezynfekcję, czystość i ochronę przed wirusami. Coraz więcej osób szuka środków, płynów i żeli dezynfekujących. 


Nie każdy jednak wie co powinno wchodzić w skład takiego produktu aby działał skutecznie. Często spotykane kosmetyczne płyny dezynfekujące nie są tym samym co środki do dezynfekcji. Klienci jednak nie zdając sobie z tego sprawy kupują produkty które złudnie poprawiają ich bezpieczeństwo.

Zatem czym są środki do dezynfekcji? Jak je dzielimy oraz co powinny zawierać aby były skuteczne.

Środki do dezynfekcji mają działanie bakteriobójcze, wirusobójcze, likwidują spory, grzyby i drobnoustroje. Powinny również posiadać pozwolenie na obrót preparatem biobójczym.

Zgodnie z informacjami dostępnymi na oficjalnej stronie „Urzędu rejestracji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i produktów biobójczych” produkt biobójczy oznacza:

Środki do dezynfekcji
Środki do dezynfekcji (fot. pixabay.com)

każdą substancję lub mieszaninę w postaci, w jakiej jest dostarczana użytkownikowi, składającą się z jednej lub kilku substancji czynnych lub zawierającą lub wytwarzającą jedną lub więcej substancji czynnych, której przeznaczeniem jest niszczenie, odstraszanie, unieszkodliwianie organizmów szkodliwych, zapobieganie ich działaniu lub zwalczanie ich w jakikolwiek sposób inny niż działanie czysto fizyczne lub mechaniczne, a także każdą substancję lub mieszaninę, wytwarzaną z substancji lub mieszanin, które same nie są objęte zakresem tiret pierwszego, przeznaczoną do niszczenia, odstraszania, unieszkodliwiania organizmów szkodliwych, zapobiegania ich działaniu lub zwalczaniu ich w jakikolwiek sposób inny niż działanie czysto fizyczne lub mechaniczne.
Za produkt biobójczy uznaje się poddany działaniu produktów biobójczych wyrób o podstawowej funkcji biobójczej.

http://www.urpl.gov.pl/pl/produkty-biob%C3%B3jcze/informacja-o-produktach-biob%C3%B3jczych

Środki dezynfekujące dzielimy na płyny, żele i koncentraty.

Możemy również wyróżnić miejsca i cele do których je przeznaczamy. Są to m.in. produkty do dezynfekcji rąk, dezynfekcji powierzchni, urządzeń gastronomicznych mających i niemających kontaktu z żywnością, dezynfekcji powierzchni w szpitalach, narzędzi szpitalnych, dezynfekcji miejsc publicznych, dezynfekcji toalet.

Dezynfekując ręce przeważnie używamy żeli lub płynów. Powinny one cechować się wysoką zawartością alkoholu minimum 60%, możliwością użycia bez potrzeby wody, oraz zabezpieczaniem skóry przed wysuszaniem.

W skład żeli dezynfekujących przeważnie wchodzi alkohol etylowy, jako skuteczny komponent zwalczający wirusy. Żele zawierają również dodatki alkoholu izpopropylowego który zwiększa efektywność ich działania. Wysoka zawartość alkoholu może doprowadzić do wysuszania skóry rąk, zatem w żelach i płynach antybakteryjnych możemy spotkać dodatki gliceryny oraz jej pochodnej betainy które nawilżają skórę. Na liście składników możemy również znaleźć pentanol, ekstrakty z liści aloesu lub ekstrakty z bawełny, ich zadaniem jest nawilżanie i odżywianie skóry dłoni, a także łagodzenie podrażnienia.

Dezynfekcja rąk

Dezynfekcja rąk

Spośród żeli możemy wyróżnić Clinex DEZOSept. Jest to żel do dezynfekcji rąk z wysoką zawartością alkoholu 70%. Skuteczny w dezynfekcji, możliwy jest do użycia bez spłukiwania. Dostępny w kanistrze o pojemności 5L możemy stosować w dozownikach domyślnie przeznaczonych na mydło w płynie. Znakomicie sprawdza się dezynfekując powierzchnie w supermarketach, placówkach użyteczności publicznej, obiektach gastronomicznych, zakładach przemysłowych.

Wysoką zawartością alkoholu może również pochwalić się płyn Dolphin DOL-SEPT. Gotowy do użycia płyn z zawartością alkoholu etanolowego 73% skutecznie zabija wirusy, bakterie i grzyby. Natomiast zawarta w płynie gliceryna i aloes pielęgnuje i chroni skórę dłoni. Z wyjątkiem dezynfekcji rąk płyn jest dopuszczony także do stosowania w placówkach medycznych, jednostkach służby zdrowia, przemyśle spożywczym, salonach fryzjerskich, spa, usługach hotelarskich.

Często jednak szukamy płynu do dezynfekcji rąk w pojemniku o niewielkich rozmiarach. Kala AntyWirus dostępny w 500ml butelce wraz z atomizerem, jest podręcznym w użyciu płynem. Niewielkie gabaryty pozwalają na przechowywanie go w plecaku, torebce lub samochodzie. Zawarta w płynie gliceryna zabezpiecza i chroni naskórek.

Czwartym płynem przeznaczonym do dezynfekcji rąk jest płyn Profi Plus. Gotowy do użycia, z zawartością alkoholu izopropylowego 50-60% ma działanie bakterio i grzybobójcze. Może być stosowany zarówno do dezynfekcji rąk, jak i w zakładach przemysłu spożywczego, użyteczności publicznej, gabinetach kosmetycznych.

Dezynfekcja powierzchni

Powyżej przedstawiłem żel Clinex DEZOSept który z wyjątkiem dezynfekcji rąk może również służyć do dezynfekcji powierzchni. Typowym jednak płynem dezynfekującym powierzchnie jest Clinex DEZOFast. Środek o doskonałych właściwościach bakterio i grzybobójczych, charakteryzuje się również wysoką skutecznością w zwalczaniu bakterii, grzybów, drożdży, wirusów oraz zarodników C.difficile. Może być stosowany w szpitalach, obiektach opieki długoterminowej, instytucjach zdrowotnych. Poza instytucjami zdrowotnymi jego zastosowanie znajdziemy również w szkołach, żłobkach, restauracjach, zakładach gastronomicznych, centrach handlowych, biurach, siłowniach, gabinetach fryzjerskich.

Dezynfekcja toalet

Przystępując do dezynfekcji łazienki musimy wybrać środki o skutecznym działaniu bakterio i grzybobójczym. Powinny one być również przeznaczone do dezynfekcji pomieszczeń i urządzeń sanitarnych. Płynem który spełnia te wymagania jest Clinex W3 Bacti. Kwaśny preparat dezynfekująco-czyszczący, przeznaczony jest do mycia łazienek oraz powierzchni mających kontakt z żywnością.

Wszystkie wyżej wymienione płyny i żele posiadają pozwolenie na obrót
preparatem biobójczym.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *