SACAR

Często podczas kupna worków na śmieci zastanawiamy się które z nich są najwytrzymalsze, jaki rodzaj śmieci możemy w nich umieścić, oraz czy aby na pewno nie rozerwą się podczas pierwszego użycia.

Worki na śmieci (fot. pixabay.com)

Stojąc przed półką z produktami trudno nam szybko podjąć decyzję, ponieważ wszystkie worki na śmieci reklamowane są jako te najmocniejsze i najbardziej rozciągliwe.

Warto jednak wiedzieć, że worki dzielą się na wiele kategorii.

Produkowane o różnych pojemnościach, tworzone mogą być z materiału o dużej wytrzymałości i elastyczności.

Ponadto w zależności od zastosowanej metody wytwarzania możemy ich używać do segregacji śmieci, odpadów gruzu, budowlanych lub odpadów o ostrych krawędziach.

Pojemność i przeznaczenie worków na śmieci.

Oferowane w sprzedaży worki na śmieci w głównej mierze dzielone są ze względu na swoją pojemność.

Worki 20l najczęściej stosowane są do koszy biurowych, gdzie wyrzucana jest głównie makulatura. 35l i 60 litrowych worków przeważnie używamy w naszych domowych koszach. Do pojemników stawianych przed naszymi posesjami zazwyczaj stosuje się worki o pojemności 120l lub 240l.

Z jakiego materiału tworzy się worki na śmieci?

Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji worków na śmieci jest polietylen. Wytrzymałość folii otrzymanej z polietylenu zależy od ciśnienia stosowanego podczas wyrobu.

Folię polietylenową dzielimy na folię LDPE i HDPE.

LDPE (Low Density Polyethylene) – folia o małej gęstości produkowana metodą wysokociśnieniową.
Folia LDPE charakteryzuje się dużą grubością od 0,015 do 0,2 µm co w rezultacie oznacza wysoką wytrzymałość na rozciągliwość i uszkodzenia. LDPE jest folią miękką, błyszczącą o strukturze która łatwo się kształtuje.

HDPE (High Density Polyethylene) – wysokiej gęstości folia otrzymywana metodą nisko lub średniociśnieniową. Niewielka grubość folii od 0,006 do 0,1 µm przekłada się na słabszą wytrzymałość materiału. Dodatkowo folia LDPE charakteryzuje się szeleszczącą strukturą.

Worki na bazie skrobi kukurydzianej

Worki wykonane na bazie skrobi kukurydzianej mają właściwości w pełni biodegradowalne i kompostowane w domowych warunkach. Przyjazne dla środowiska, po wyrzuceniu do np. kompostownika rozkładają się nie uwalniając szkodliwych substancji. W domowych warunkach worki te rozkładają się około 60 dni.

Segregacji śmieci

Segregacja śmieci (fot. pexels.com)

Segregacja śmieci stanowi jedną z głównych metod przyczyniających się do odzysku surowców z towarów przez nas używanych.

Wiele osób nie widzi korzyści z segregowania śmieci, jest to dla nich kolejny obowiązek który codziennie muszą wykonać. Segregacja ma natomiast istotny wpływ na stan środowiska, poprawnie posegregowane odpady łatwiej poddać recyklingowi.

W jaki sposób należy zatem poprawnie segregować śmieci.

Odpady przed wyrzucenie należy podzielić według typów, a następnie umieścić w pojemnikach lub workach specjalnie dla nich przeznaczonych.

  • Żółtych worków należy używać do segregacji metalu i tworzyw sztucznych. Możemy w nich umieszczać m.in. plastikowe butelki, nakrętki, kartony po mleku i sokach. Opakowania po środkach czystości, plastikowe torby, worki, reklamówki, puszki po konserwach, folię aluminiową.
  • Do niebieskich worków wyrzucamy odpady wykonane z papieru. Do tych odpadów zaliczamy opakowania z papieru, kartonu i tektury. Czasopisma, gazety, zeszyty i książki. Papier szkolny, biurowy, a także torby i worki papierowe.
  • Odpady wykonane ze szkła należy umieszczać w workach zielonych. Szklane odpady to m.in. butelki, słoiki po napojach i produktach spożywczych, szklane opakowania po kosmetykach.
  • Do odpadów biodegradowalnych służą worki brązowe. Należy w nich umieszczać m.in. gałęzie drzew i krzewów, liście, kwiaty, trociny, korę, resztki jedzenia.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *